হোষ্টেল – ১ (নমতা বিয়া)

SANKARDEV ACADEMY, NALBARI ত হায়াৰ চেকেণ্ডাৰী পঢ়ি থকা সময়ৰ কথা । সেই সময়ত আমি বৰ বিয়া প্ৰেমী আছিলো । মানে আমি বিয়া কৰোৱাৰ কথাকোৱা নাই বেলেগৰ বিয়া খোৱাৰ কথা কৈছো । এষাৰ কথা আছে নহয় “এনেই বুঢ়ী নাচনি,তাতে নাতিয়েকৰ বিয়া” আমাৰ ক্ষেত্ৰত – “এনেই হোষ্টেলৰ চলি খকুৱা, তাতে নলবাৰীৰ বিয়া”। নলবাৰীৰ বিয়াৰ ৰভা যদিও সৰু খানা কিন্তু একদম জবৰদস্ত । আমি আছিলো হোষ্টেলৰ শান্তি নোহোৱা জীৱ । কাৰ পৰা কেনেকৈ খাব পাৰি সেই চিন্তাই অনবৰতে মাথাত খুন্দিয়াই থাকে । বহাগ মাহৰ কথাটো অলপ বেলেগ, মানে বিয়াৰ চিজন যে ! গৰম বতৰৰ কাৰণে ৱাৰ্ডেন ও নাথাকে তাৰেই সোণালী সুযোগত বিয়া বুলি যাও আৰু ! মাজে মাজে ঠাকুৰে অলপ ঝেং দিছিল -ঔ কত যোৱা তোমালোকে এই ৰাতি? শৰ্মা চাৰ (কো-অৰ্ডিনেটৰ) ক কৈ দিম কিন্তু? আমিও আছিলো নাছোৰবান্দা । যাম বুলি ওলাইছো যামেই কোনো কিন্তু নাই ঠাকুৰকো জোচ ত কৈছিলো কোন শৰ্মা ছাৰ বে ! ক’ব ক’ব ! সেইবুলি আমি একদম বিয়াৰ ৰিচিপচন কৰা ঠাই পাও গৈ । তাৰ ভিতৰত অন্যতম আছিল প্ৰেমদা হোটেল । গৈয়ে দাঁতৰ কাম ষ্টাৰ্ত কৰি দিওঁ ! দুপাৰি দাঁতৰে মাংসৰ পিছ ত কামোৰ মাৰি ! উফ ! কি অপূৰ্ব সোৱাদ ! নাই নোৱাৰি, দাদা এক দৰ্জন পুৰি দিবছোন ! যেন আমাৰ পেট নহয় ধান থোৱা দুলি হে ! খাই লৈ দৰাক আশীৰ্বাদ দি সিংহৰ দৰে জপিয়াই জপিয়াই বিচনা পাওগৈ । পিছদিনা শৰ্মা চাৰৰ জেৰা। মানে আদালতত আচামী হাজিৰ হোৱাদি এপ্লিকেশ্বন হাতত লৈ প্লিজ চাৰ প্লিজ বুলি হাতে ভৰি ধৰি আৰু কেতিয়াও নাজাও বুলি মা কছম খাই আৰম্ভ কৰি দিও ! তেও নুবুঁজেহে নুবুঁজে ! তেওঁক মাথো আমাৰ গাৰ্জেনৰ ফোন নাম্বাৰ হে লাগে । আমাৰো উপাই নাই এয়াৰচেল, ভোদাফোনৰ কাষ্টমাৰ কিয়াৰ নম্বৰ মনত কৰাত লাগি যাওঁ । তেনেতে ৱাৰ্ডেন বৰা চাৰ আহি ‘ও তঁহতে’ বুলি মিছিকিয়াই হাঁহি এটা মাৰি (আমাৰো মন মে লাড্ডু ফুটা হৈ যায় ) এইবাৰ লাষ্ট চানচ্চ কিন্তু ! নেক্সট বাৰ বেডিং লৈ ওলাবি । চাৰেও কিন্তু জানে সেইখিনি যে আমাৰ ক্ষন্তেকীয়া অভিনয় হে আছিল । এনেকৈ বহাগৰ মাহটো বিয়া খাওতে গৈছিল ।এতিয়া সময় সলনি হ’ল নিমন্ত্ৰিত বিয়াত যাব হলে ও লাজে আহি নাকত ধৰে। সময়ৰ পাক চক্ৰত পৰি সকলো এতিয়া বেলেগে বেলেগে ! ভাবিলে এতিয়া বৰকৈ নষ্টালজিক হৈ যাঁও ! কি দিন আছিল ! কি হ’ল গৈ আৰু বা কি হ’ব ?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s